תעודת הזהות הבנקאית – כל המידע בדו"ח שנתי אחד ואחיד. בקרוב אצלנו

החל מפברואר 2016 תצא לדרך הרפורמה שמחייבת את הבנקים לשלוח ללקוחותיהם דו"ח שנתי שמרכז את כל המידע על חשבון הבנק שלהם. איך ייראו מעתה הדיווחים שכולנו מקבלים מהבנק, ואיך דפוס בארי נערך לשינויים אלה? במאמר זה נסקור את היערכות כל הגורמים להפקת "תעודת הזהות" הבנקאית

בנובמבר 2014 פרסם המפקח על הבנקים את ההוראה בנושא: "דוחות שנתיים ללקוחות התאגידים הבנקאיים" (הוראת ניהול בנקאי תקין 425 – מיום 10.09.2014).

בהוראה זו נקבעו נהלים להגשת הדו"חות הבנקאיים השנתיים ללקוחות הקמעונאים של כל הבנקים. מדובר בדו"חות לאנשים פרטיים ולעסקים קטנים, שהם בעצם כולנו: אני, אתה והוא.

מטרת הדו"ח הזה, שזכה לכינוי "תעודת זהות" בנקאית, היא לסייע ללקוחות הבנקים להבין טוב יותר את הדיווחים שנשלחים אליהם מהבנק, ולאפשר להם להשוות בין חשבונותיהם בבנקים השונים בדרך נוחה וקלה יותר.

השינוי העיקרי שייפשט את ההשוואה הזו, הוא שכל הבנקים יחויבו להכין בדיוק את אותם הדו"חות לגבי אותם הנתונים וישתמשו כולם במדדי ייחוס (כמו ריביות, למשל) זהים. בנוסף, כל הדיווחים שנשלחו עד כה באופן מבוזר, ירוכזו להפקה אחת של מסמך אחד ממצה ומקיף, שיישלח במועד אחד, שנקבע בתקנה.

מה נשתנה הדו"ח הזה מכל הדו"חות?

הדיווחים יקיפו מגוון נושאים בנקאיים, כגון הכנסות והוצאות בחשבון, הערכות שווי של תיקי ני"ע, הלוואות ופיקדונות, פירוט מסגרות האשראי, שיעורי עמלות וריביות.

מסמך הדיווח יכלול טבלאות שייבנו בפורמט אחיד וכן הצגה גרפית של חלק מהנתונים.

בעתיד מתוכנן כי במסגרת הדו"ח יפורסם גם דירוג האשראי הנוגע לכל לקוח. בשלב הנוכחי, המפקח על הבנקים הורה לבנקים להיערך להפקת הדירוג הזה, אך פרסומו ללקוחות מותנה בהליכי חקיקה בכנסת, שיסדירו את שאלת הזכאות לשימוש במידע הזה.

המפקח על הבנקים חייב את הבנקים להתחיל לרכז את המידע הנדרש לפרסום ב"תעודת הזהות הבנקאית" כבר מתחילת 2015, והם יפרסמו אותו ללקוחותיהם החל מפברואר 2016.

בהתאם להנחיות, יופקו מדי שנה לכל אחד מלקוחות הבנקים שני דו"חות שונים:

  1. הדו"ח המקוצר – יישלח מדי שנה. לקוחות שמנהלים את פעילותם באינטרנט יקבלו את הדו"ח הזה דרך אתר הבנק. לקוחות אחרים יקבלו אותו בדיוור.
  2. הדו"ח המפורט – יופק גם הוא מדי שנה ויימצא באתר הבנק. הדו"ח הזה יסופק ללקוחות ע"י הבנקים רק לפי דרישה (כולל בעת ביצוע העברת החשבון למקום אחר, או בעת סגירתו).

שני סוגי הדו"חות צריכים להיות נגישים ללקוחות הבנקים לפחות 18 חודשים ממועד הצגתם באתר הבנק.

ת"ז בנקאית זה טוב לכולם

תעודת זהות בנקאיתעל פי המפקח על הבנקים (הודעה לעיתונות – בנק ישראל 18.11.2013) יש לתקנה החדשה שתי מטרות עיקריות:

  1. הגברת השקיפות ללקוח הקמעונאי (משקי בית ועסקים קטנים).
  2. הרחבת היצע האשראי ושיפור תנאיו. בין היתר באמצעות צמצום פערי המידע בין הלקוח לבין הבנק ובין הבנק לבין גורמים מתחרים.

המלצות אלה גובשו ע"י "הצוות להגברת התחרותיות בבנקים" של בנק ישראל מתוך רצון לפשט את המוצרים הבנקאיים, להעצים את כוח המיקוח של לקוחות הבנקים ולהגביר את שקיפות המידע שנמסר להם ואת יכולת המעקב והבקרה עליו. תמצית מסקנות הצוות נמצא במצגת שלהם שהוכנה לדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת 18.11.2013.

דפוס בארי מפיק עבור הבנקים את מרבית הדו"חות המדוורים, ועכשיו אנו נערכים בשיתוף פעולה עמם לביצוע הפקת "תעודות הזהות" הבנקאיות, החל מתחילת שנת 2016.

בדיונים שאנו מקיימים עם נציגי הבנקים תופרים ביחד את הפתרון הייחודי המתאים לכל בנק, לפי אופן העבודה שלו. עבור כל הבנקים אנו מכינים את תכניות הייצור, עם כל המשתמע מהן (תכנון תהליכי העבודה, הזמנת חומרי הגלם, הכנת התוכניות לעריכת הדאטה, שינוי העיצוב הגרפי, אספקטים של אבטחת מידע, וכו'). עבור חלק מהבנקים אנו מפתחים תכניות הדפסה חדשות, ומספקים פתרונות להפקת קבצי המידע שיוצגו באתרי האינטרנט שלהם.

כפי שנהגנו תמיד בעבר, אנו בטוחים שגם לדרישה החדשה הזו נצליח לתת מענה הולם. מבחינתנו אנו ערוכים כבר עכשיו, כך שכל ההפקות המתוכננות יצאו לדרך במועדן ועל פי ההנחיות.

מכירים מישהו שעוד לא שמע על "תעודת הזהות" הבנקאית החדשה? אתם מוזמנים לשתף את המאמר, כדי שגם מכריכם יידעו איך הדו"חות שהם מקבלים מהבנקים הולכים להשתנות בקרוב – לטובתם.

אודות אלון כסלו

מנהל פרויקטים בצוות השיווק. החל את דרכו בדפוס בארי בשנת 1986 ובתור all-around player כבר הספיק למלא בו תפקידים רבים ומגוונים. אלון הוא אב ל-5 ילדים וסב ל-5 נכדים (בינתיים), בזמנו הפנוי אוהב לעסוק בגננות ובאומנות וחובב טבע שמכיר את אזורנו כאת כף ידו.
פוסט זה פורסם בקטגוריה רגולציה, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s