המודל הצ'יליאני מתקרב, רמת הסיכון בחיסכון הפנסיוני תותאם לגיל החוסך, ודפוס בארי ערוך ומוכן

כשירות ללקוחותינו, אנחנו ממשיכים להיות עם יד על הדופק ולעדכן בשינויים הרגולטוריים הרלוונטיים. והפעם: סוף השנה או-טו-טו מגיע ובתחילת שנת 2016 ישתנו גם חלק מההודעות שקרנות הפנסיה וקופות הגמל ישלחו לעמיתיהם. השינוי נובע מ"המודל הצ'יליאני" שהתקבל באוצר, שכלליו התפרסמו בחוזר של המפקחת על הביטוח. במאמר זה נסביר בשפה ידידותית את משמעות השינוי הזה, שיחייב כמובן היערכות חדשה

המודל הציליאני"כיום מרבית הכספים במוצרי החיסכון הפנסיוני מנוהלים על ידי הגופים המוסדיים במסלולים "כלליים" ללא התחשבות במאפייניו של כל חוסך וחוסך, לרבות בגילו. מצב דברים זה מביא לכך שחלק ניכר מהעמיתים חשופים לסיכוני השקעה במוצר החיסכון הפנסיוני שבו הם חוסכים, אשר אינם עולים בקנה אחד עם רמת הסיכון המתאימה להם על פי מאפייניהם." כך כותבת דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח במשרד האוצר, בחוזר שהתפרסם לא מכבר, וזכה לכינוי האקזוטי "החוזר הצ'יליאני". ולמה "צ'יליאני"? כי מודל כזה תוכנן ויושם לראשונה בצ'ילה, בשנות ה-80.
את החוזר המלא אפשר לקרוא כאן. אם אין לכם זמן להרחיב, הישארו בדף הזה וקראו פה את עיקרי הדברים.

לנהל את כספי הפנסיה לפי הגיל והמצב הכלכלי

המודל הצ'יליאני בא לתקן את המצב שתואר למעלה. מטרתו היא להתאים את מידת הסיכון לגיל החוסך. כספי החיסכון הפנסיוני ינוהלו מעתה לפי קבוצות גיל וכך הסיכון יפחת ככל שהגיל עולה. חוסך צעיר לא נמצא באותה רמת סיכון כמו חוסך מבוגר, והמודל קובע כללים להקמת מסלולי ברירת מחדל שמותאמים לגיל העמיתים בשוק החיסכון הפנסיוני בישראל. במקביל ימשיכו להתקיים גם מסלולי השקעה "מתמחים" בתחומים כמו אג"ח ומניות לסוגיהן השונים, מסלולים שקליים וכו'. העמיתים יוכלו לבחור בהתאם להעדפותיהם גם במסלולים האלה. כך יוכל העמית לבחור במסלול שמתאים לו, או שהוא יסווג ע"י הגוף המוסדי המנהל למסלול ההשקעה המתאים, לפי מאפייניו האישיים.

על פי החוזר, החל מ- 1.1.2016 יהיו כל הגופים המוסדיים חייבים בניהול מסלולי ההשקעה בחסכונות הפנסיונים, בהתאם להנחיות שפורסמו. מכאן, שהשינוי ממש קרוב וכבר עתה צריך להיערך לקראתו. קופות הפנסיה, קרנות ההשתלמות וקופות הגמל – ביניהן כמה מהלקוחות הגדולים ביותר של דפוס בארי – יתחילו לשלוח לעמיתים דיווחים בהתאם לכללים החדשים, החל מתחילת השנה הבאה.

אילו הודעות יישלחו לעמיתים?

1. הודעה בעת צרוף העמית למסלול ההשקעה
כשהגיע העמית החוסך לגיל שקיים בו מסלול ברירת מחדל אחר שמתאים לגילו – הוא ישויך למסלול זה. הגוף המוסדי (קופת הגמל/קרן הפנסיה) ישלח לעמית הודעה על השיוך הזה, במסגרת הדיווח השנתי שהוא שולח לעמיתים (או בהודעה נפרדת רק לעמיתי קופות הגמל שאינן קרנות השתלמות, וזאת לא יאוחר מ-6 חודשים לאחר יום ההתחלה).

הודעה זו תכלול את הפרטים:

1. סיבת השיוך
2. מדיניות ההשקעה הצפויה לפני השינוי ולאחריו
3. מידע אודות זכותו של העמית להעביר את כספו למסלול אחר

2. הודעה במקרה של שינוי במדיניות ההשקעה במסלול ההשקעה
אם הגוף המוסדי יבצע שינוי במסלול ההשקעה, הוא יודיע לעמית על השינוי לפחות 45 ימים ולכל היותר 3 חודשים לפני מועד הביצוע של השינוי.

הודעה זו תכלול את הפרטים:

  1. פירוט על הנימוקים לשינוי
  2. הסבר לגבי משמעות השינוי לעניין גמישות ניהול ההשקעות במסלול
  3. השוואה בין מדיניות ההשקעה לפני השינוי ואחריו
  4. במקרה של שינוי התמחות ממסלול כללי למסלול המתמחה באוכלוסיית יעד, או למסלול המתמחה בתחום השקעה, או ממסלול המתמחה באחד מאלה למסלול כללי – יוסיף הגוף המוסדי ויפרט לגבי המסלולים השונים את מדיניות ההשקעה הצפויה לפני השינוי או אחריו, ואת תמהיל ההשקעה בפועל, לפני השינוי או אחריו
  5. מידע אודות זכותו של כל עמית להעביר בכל עת את כספיו לקופת גמל אחרת

כמו שראינו אם כן, לכולנו יש הרבה עבודה לעשות בנושא. אנחנו כמובן עומדים בקשר עם הגופים המוסדיים הנזכרים, שנערכים להפקת הדו"חות הנדרשים.

ב-1.1.2016 יתחיל יישום המודל הצ'יליאני, ואנו מאוד מקווים שכל החוסכים יצאו נשכרים מהשינוי הזה. לכן חשוב שנדע כולנו מה הוא אומר, אפילו רק לשם השכלה כללית. לקוחותינו מחברות הביטוח וקרנות הפנסיה כבר יודעים בדיוק מה עליהם לעשות, ואנחנו בדפוס בארי נעשה את זה בשמחה רבה ביחד אתם.

מצאתם את המידע שהוצג במאמר כמועיל? מצוין, שמחנו לעזור. אפשר לשתף, כדי שגם מכריכם יהיו בעניינים. בהצלחה לכולם!

ראו גם
חיסכון לפי גיל: היכונו לשינוי דרמטי בפנסיה, ynet, 31.10.15

 

אודות אלון כסלו

מנהל פרויקטים בצוות השיווק. החל את דרכו בדפוס בארי בשנת 1986 ובתור all-around player כבר הספיק למלא בו תפקידים רבים ומגוונים. אלון הוא אב ל-5 ילדים וסב ל-5 נכדים (בינתיים), בזמנו הפנוי אוהב לעסוק בגננות ובאומנות וחובב טבע שמכיר את אזורנו כאת כף ידו.
פוסט זה פורסם בקטגוריה רגולציה, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s