מיחזור פסולת בדפוס בארי – אנחנו ואתם נשנה את העולם, והשינוי כבר כאן

איכות הסביבה חשובה לכם? ברור שכן, הרי כולנו תושבי כדור הארץ ואין לנו אחר מלבדו. לזרוק פסולת נייר זה לא רק מזהם, זה גם לא משתלם, כי מנייר אפשר לעשות כל כך הרבה… נייר אחר. כדאי שתדעו, בדפוס בארי ממחזרים 70% משאריות הפקות הדפוס שלכם! ולא רק כי החוק מחייב, אלא כי באמת אכפת לנו, ואנחנו בטוחים שגם לכם. קראו במאמר על מערך המיחזור במפעל, ואל תפספסו גם את ה"הפעלה לחנוכה" שבסופו: הכינו עם הילדים לפיד מבקבוק ממוחזר וגרשו את החושך

רגע לפני חנוכה, נזכיר שלקוחות דפוס בארי קיבלו מאתנו בראש השנה ברכת "שנה טובה" ירוקה במיוחד, מודפסת על נייר ממוחזר. כך הוספנו אל הפנייה האישית מסר ספציפי של שמירה על איכות הסביבה.
גם במאמר הזה אנחנו מבקשים להפנות את תשומת הלב לנושא הזה, שבדרך כלל אינו נמצא באור הזרקורים, אך הוא חשוב לכולנו. אצלנו מיחזור אינו אירוע חד פעמי, אלא מערך מאורגן, שפועל לאורך כל השנה והפך כבר מזמן לחלק מה-DNA של המפעל. למעשה, 70% מהפסולת התעשייתית בדפוס בארי ממוחזרת בצורות שונות. שמעתם נכון, שבעים אחוז! זה הרבה מאוד, ביחס למפעלים אחרים בארץ, ואפילו בהשוואה למפעלים דומים בעולם.

Recycle2להפריד, למיין, למחזר

פעולת מיחזור שיטתית דורשת אקטיביות מכל הגורמים שמעורבים בתהליך, לכל אחד מהם יש תפקיד חשוב שבלעדיו אי-אפשר: העובדים מפרידים את הפסולת וממיינים למכלי איסוף. אבל מיון מוקפד ושיטתי אינו מספיק, צריך שיהיה גם גורם שמפנה בשגרה ומוביל את מה שמוין אל מפעל המיחזור, שבתורו הופך את הפסולת התעשייתית לחומר גלם שממנו אפשר להפיק שוב מוצרים אחרים. שום דבר מכל זה לא יקרה מאליו, בלי שתניע אותו אכפתיות אמיתית ומחויבות עמוקה לסביבה שבה אנו חיים.

בדפוס בארי מפרידים את הפסולת לסוגיה השונים: נייר, קרטונים, ניילון, עץ, מתכות, פלסטיק וחומרים רעילים. המאסה העיקרית היא כמובן נייר וארגזי קרטון. כל שאריות הנייר שנאספות מקווי הייצור (בגלילים, בחבילות ובתפזורת) מועברות למיחזור. ראשית מפרידים בין נייר שניתן למיחזור ישיר ובין נייר שיש לטפל בו לפני המיחזור. כמובן שנייר שמודפס עליו מידע רגיש (ואנחנו רגישים מאוד לאבטחת מידע!) מועבר קודם כל לגריסה במגרסת הענק במפעל, ורק לאחר מכן נשלח למיחזור.

חברת אמניר, החברה הגדולה בארץ למיחזור, אוספת בקביעות את פסולת הנייר מהדפוס ומייצרת ממנו חומר גלם לשימוש חוזר. מפסולת נייר לבן לגמרי מייצרים נייר לבן נוסף, ומנייר מודפס מייצרים נייר ממוחזר. לאחרונה סגרנו מעגל, כאשר התחלנו להדפיס את החשבוניות של חברות HOT ו-yes על נייר ממוחזר (המגיע מאמניר…). כל הכבוד לארגונים שממחזרים וחוסכים!

Recycle_1

אשפה לפי משקל

מה עוד ממחזרים אצלנו? את הקרטונים דוחסים לתוך מארזים ושולחים לאמניר, שם מייצרים מהם מוצרי קרטון חדשים. אמניר מפנים גם את אריזות הניילון של הנייר, ודואגים למיחזורן. כל החומרים האחרים, כגון מתכות שונות, פלסטיק ועץ, משתלבים במערך המיחזור המפותח של קיבוץ בארי. וכדאי שתדעו: רבים באים לבארי כדי ללמוד איך להקים מערך מאורגן ומסודר, שממחזר כמעט כל סוג של פסולת ביתית, מאשפת מטבח אורגנית ועד מכשירי טלוויזיה מקולקלים. פסולת מתכת נמכרת ליזם פרטי שקונה אותה לפי משקל. סוללות מופרדות למכלים מיוחדים ומפונות ע"י המועצה האזורית אשכול להטמנה ברמת חובב. גם את כל שאריות הפלסטיק מפנה קבלן מטעם המועצה, ושולח למיחזור. ושאריות העץ, כמו למשל משטחי הבסיס של חבילות נייר הגלם בדפוס? אותם אנו מעבירים לחברה שמייצרת מהם חיפוי קירות, בעיקר ללולים. מי אמר שהתעשייה לא תורמת לחקלאות…

כפי שראיתם, בכל הקשור לשמירה על איכות הסביבה – בדפוס בארי משקיעים מעל ומעבר לנדרש. מיחזור הפסולת הוא נושא שרבים אצלנו לוקחים בו חלק פעיל: המנהלים שיצרו מודעות ונהלי עבודה ברורים, אנשי הלוגיסטיקה שנמצאים תמיד בשטח, ועובדי הייצור שדואגים למיון ולפינוי הפסולת, מהסוללה הכי קטנה ועד לגלילי הנייר הענקיים.

כלקוחותינו, גם אתם שותפים לעשייה הזו, ועכשיו אתם גם יודעים בדיוק איך. מבחינתנו כדור הארץ יכול להיות שקט ובטוח, כי כולנו בעדו ופועלים למען הסביבה באופן מעשי יום-יום.

Line_Red

למפיוןהמיחזור הוא נר לרגלינו! – הפעלה יצירתית לילדים לחנוכה:
לפי המסורת בבארי, כל ילד מכין למפיון מקושט, מדליק בו נר, וכולם צועדים לכיוון חדר-האוכל, להדליק את החנוכיה המרכזית.

הנה כך מכינים למפיון ממוחזר, בנוסח עדות בארי:
1. לוקחים בקבוק פלסטיק של ליטר וחצי, נקי משאריות משקה.
2. חותכים בסכין יפאני חתך רוחבי, כ-8 ס"מ מעל לתחתית הבקבוק (זהירות! רק לאבא או אמא מותר עם הסכין).
3. מוצאים מקל עץ של מטאטא שיצא משימוש ומנסרים ממנו מקטע באורך 20 ס"מ, שישמש כידית.
4. מסירים את הפקק ומחברים אותו הפוך עם מסמר אל קצה המקל, כשההברגה כלפי מעלה.
5. מדביקים נר על הפקק, משחילים אותו בזהירות אל פיית הבקבוק החתוך ומסובבים לסגירה. הנר נמצא עתה בתוך מגן הפלסטיק, מוכן להדלקה.
6. מדליקים את הנר בזהירות ויוצאים למצעד הלפידים החגיגי, תוך שירת "באנו חושך לגרש"…
קישוט: בארטליין צבעוני אפשר לעטר את הבקבוק השקוף בציורים יפים של סמלי החג.
מיחזור של מיחזור: אל תזרקו את החלק התחתון של הבקבוק שחתכתם! שימו בו נר שטוח, והנה יצרתם גם פמוט נאה, על הדרך.
חג אורים שמח לכל ההורים והילדים -מכל ההורים בדפוס בארי והילדים בקיבוץ בארי

Line_Red

אודות צוות דפוס בארי

מערכת התוכן של בארי blog
פוסט זה פורסם בקטגוריה איכות הסביבה, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s