טיול פברואר: צמחים "צפונים" ו"דרומים" נפגשים בבתרונות בארי

2על_הדרך_כותרת

אל תפספסו את עונת הפריחה בשמורת בתרונות בארי. אלון כסלו, שמכיר מילדות כל קפל קרקע באזור, לוקח אותנו לטיול יפהפה, ומוסיף מידע מעניין על חברות הצומח, שנפגשות כל חורף לפרוח ביחד בשמורה "שלנו". מטיילים, נהנים – וגם מחכימים

פברואר הוא חודש השיא בתיירות הפריחה לנגב הצפון-מערבי, בזמן שפסטיבל 'דרום אדום' מתקיים. טיולנו החודשי מוקדש הפעם להיכרות קרובה ומהנה עם צמחיית האזור העשירה.

המסלול: מכביש 232 פנו לקיבוץ בארי, ואחרי כחצי ק"מ פנו ימינה לכיוון חנות האופניים לה מדווש ובצעו מיד פניית פרסה ימינה, על דרך הכורכר. המשיכו בדרך זו עד אחרי האנדרטה של בית הקברות הצבאי הארעי ופנו עם הדרך שמאלה (מערבה) לכיוון שמורת בתרונות בארי. סעו כ-1 ק"מ עד שתגיעו לפתח השמורה, שם החנו את הרכב. היכנסו בשער, פנו מיד שמאלה ולכו רגלית בשביל המסומן בשחור עד למפגש T עם השביל הכחול. השביל הכחול מקביל לאפיק נחל סחף שחוצה את השמורה מצפון-מזרח לדרום-מערב. לא משנה אם תפנו ימינה או שמאלה, המסלול כולו משופע בעונה זו בפריחה נהדרת. כשתסיימו ליהנות מהנוף בשמורה חזרו אל הרכב, והמשיכו משם אל שאר האטרקציות של 'דרום אדום'.

Bitronot Beeri

צמחים הם חברים

"מכתש בארי" הוא השם בו מכנים תושבי בארי והסביבה את אזור שמורת הטבע הגדולה, ששמה הרשמי הוא "בתרונות בארי". "בתרונות", בגלל ערוצי הנחל הרבים שמבתרים את אדמת הלס הסחופה. ו"מכתש" משום דמיונו למכתש, למרות שגיאולוגית כלל אינו נחשב מכתש. האזור הוכרז כשמורת טבע בעיקר בגלל המפגש הייחודי של חברות צומח מגוונות שמתקיים בו.

ומה הן "חברות צומח"? הנה הסבר ידידותי וקצר:
לכל סוג צמח בעולם יש אזור מוצא, שהוא גם אזור תפוצתו העיקרי, המאופיין על פי התנאים הסביבתיים ששוררים בו, בעיקר תנאי האקלים. תחום המדע העוסק בכך נקרא פיטוגאוגרפיה (הגיאוגרפיה של הצומח). ברוב הארצות הצמחייה מחברת אזור תפוצה אחד או שניים, אך בישראל מתקיים מפגש של 3 אזורי תפוצה עיקריים: האזור הים-תיכוני, האזור הערבתי (האירנו-טורני) והאזור המדברי (הסהרו-ערבי).


Bitronot Flowers_2Bitronot Flowers_3   
Bitronot Flowers_4

צמחים שגדלים בשטח מסוים מושפעים מגורמים סביבתיים כמו אקלים, קרקע, גובה, מפנה המדרון ומידת התערבות האדם (עיבוד, כריתה, רעיה, ייעור, שריפות וכו'). הצמחים מתרכזים באזורים המתאימים להם ביותר, בהם הם נהנים מיתרון יחסי על פני צמחים אחרים. כך קורה שצמחים מאזורי תפוצה דומים מתמקמים זה ליד זה ויוצרים "חברות צמחים" – הרכבי צמחייה שחוזרים על עצמם. תחום המדע הזה נקרא פיטוסוציולוגיה (ה"חברתיות" של הצמחייה). הרכב חברות הצומח הוא לרוב קבוע והן מכונות על שם שני הצמחים השולטים, כמו למשל "חברת האלון והאלה" באזורי החורש הים-תיכוני.

תנאי סביבה ותנאי תת-סביבה

תנאי סביבה הם מכלול התנאים ששוררים בסביבה מסוימת. המושג תת-סביבה מתייחס למיקום ספציפי בתוך אותה הסביבה, שיש לו תכונות משלו. כך למשל יכולים להתקיים תנאי תת-סביבה שונים בין מדרון ואדי צפוני מוצל, לבין מדרון דרומי שחשוף לקרינת השמש. או בין שטח שבו הקרקע חולית, לשטח קרקע מסוג לס או כורכר. או בין אפיק הערוץ הזוכה ליותר מים, לעומת מדרונותיו היבשים יותר של אותו ערוץ. קיומם של תתי-סביבה מגוונים בתוך סביבה אחת מהווה את הבסיס להתפתחות חברות צומח שונות בהרכבן וסמוכות במיקומן.

ונחזור למכתש בארי. כאן התרכזו חברות צומח מגוונות במיוחד, שגדלות זו ליד זו בשטח מצומצם יחסית, ולכן יוצרות מופע פריחה ססגוני יוצא דופן. ממש קיבוץ גלויות של פרחים, ואחווה של חברות צומח! כך נוכל לראות שיחי לוטם שעיר וסירה קוצנית, האופייניים לאזור הים תיכוני, שגדלים ליד שיחי נואית קוצנית האופיינית לאזור הערבתי, וליד שיחי שמשון סגלגל וקזוח עקום, השייכים לאזור המדברי. תופעת טבע זו, בנוסף למבנה הקרקע הייחודי שמזכיר צורה של מכתש – הביאה את הרשויות להכריז על "מכתש בארי" כשמורת טבע, המשתרעת על פני שטח של כ-5000 דונם.

מכתש בארי הוא מקום יפה לטייל בו בכל עונות השנה, ובמיוחד בתקופה שבין ינואר למרץ, כאשר הצמחים נמצאים בשיא פריחתם המרהיבה. קבלו המלצה מחברים: בואו עכשיו! זה הזמן בו תוכלו להכיר מקרוב את חברות הצומח בשמורת בתרונות בארי, היא ה"מכתש" שלנו.

___________
ינואר: מה גורם לפריחת הכלניות המדהימה באזור קיבוץ בארי?

> על הדרך: טיול אחד בחודש באזור בארי

אודות אלון כסלו

מנהל פרויקטים בצוות השיווק. החל את דרכו בדפוס בארי בשנת 1986 ובתור all-around player כבר הספיק למלא בו תפקידים רבים ומגוונים. אלון הוא אב ל-5 ילדים וסב ל-5 נכדים (בינתיים), בזמנו הפנוי אוהב לעסוק בגננות ובאומנות וחובב טבע שמכיר את אזורנו כאת כף ידו.
פוסט זה פורסם בקטגוריה טיולים וסביבה, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s