תעודת זהות בנקאית – למשל, הפרויקט של מזרחי טפחות

בפברואר 2016 יצאה לדרך רפורמה המחייבת את הבנקים לשלוח דו"ח שנתי אחיד ללקוחותיהם, מה שמכונה "תעודת הזהות הבנקאית". מה זה אומר לתכנן ולהפיק דו"ח חדש ומורכב כל-כך? קראו על ההפקה המוצלחת של בנק מזרחי טפחות

על "תעודת הזהות הבנקאית" כתבנו כבר באוקטובר, כשכל הגורמים עוד היו בעיצומן של ההכנות להפקה. מדובר בדו"ח שנתי במבנה אחיד, שנועד לאפשר לבעל החשבון להשוות בקלות בין התנאים שהוא מקבל בכל בנק. מכיוון שזהו מסמך עתיר מידע, שהופק השנה לראשונה – האתגר היה גדול במיוחד.

תעודת הזהות של מזרחי טפחות היא דוגמה לפרויקט מוצלח שהניב מוצר מרשים. ההפקה כללה תכנון מוקפד של הטופס מבעוד מועד, עימוד הנתונים על הדף, הדפסה דיגיטלית בצבע, עיטוף ומשלוח בדואר, בצד הצגת המסמך וירטואלית גם באזור האישי של הלקוח באתר הבנק.

פרויקט מורכב שלב אחרי שלב

אריאל נווה, מנהל מדור סניפים ועו"ש במחלקת תהליכים בנקאיים, מספר על היערכות הבנק לביצוע הפרויקט:

הפקת תעודת הזהות הבנקאית היתה פרויקט מורכב מאוד, שכלל נתונים מתחומים רבים: פיקדונות וחסכונות, שוק ההון, הלוואות ואשראי, עמלות, עו"ש, פרטים מנהליים ועוד. הקמנו מערכת אינטרנטית ייעודית לטובת הפרויקט, והשקענו בהדרכה והטמעה, בשיווק ופרסום, וכמובן בדיוור והפצה.

התהליך התקדם בשלבים. תחילה הוקמו צוותי עבודה לאיפיון השדות הנדרשים לדו"חות, שפעלו ביחד עם שותפים מיח' רבות בבנק. האיפיון הועבר לפיתוח בחטיבת הטכנולוגיה של הבנק. התבצעו פיתוחים במחשב המרכזי והועברו קבצים למחסן הנתונים. הוקמו צוותים נוספים שעסקו בתחומי אינטרנט, דפוס ושיווק, וקיימו מנהלות שבועיות. בהמשך נערכו סבבי QA ארוכים, בהם לקחו חלק כל השותפים, ובוצעו תהליכי הדרכה והטמעה בסניפים.

TZ Bankai

דו"ח טוב הכול טוב

ביחד עם דפוס בארי עבדנו על עיצוב הטופס ועריכת הדאטה, בהתאם להנחיות המפורטות של המפקח על הבנקים. התהליך כולו נמשך מספר חודשים, וכלל שלבי פיתוח וטסטים, עד שהגענו למוצר המוגמר: דו"ח מעוצב שמכיל נתונים אישיים, כל דו"ח שונה לגמרי מהשני, לפי סוג הלקוח ואופי הפעילות הבנקאית שלו.

אנחנו מאוד שבעי רצון מהתוצר הסופי. המוצר שלנו נראה מצוין, וגם הפידבק שקיבלנו מהלקוחות מצביע על כך שהוא ערוך באופן מסודר וברור.

תודה לאריאל וישר כוח לכל העושים במלאכה בבנק מזרחי טפחות. על פי תגובות לקוחות הבנק נראה שהמטרה להגיש להם את כל המידע שהם זקוקים לו בטופס אחד ואחיד – בהחלט הושגה. הפרויקט הראשוני של הקמת "תעודת הזהות הבנקאית" הושלם, והדו"ח השנתי יישלח מעתה בכל פברואר, לכל מחזיק חשבון בבנק.

אודות יניב הגי

מזכיר קיבוץ בארי בהווה, לשעבר בדפוס בארי - חבר בצוות ה-R&D, מנהל פרויקטים ומנהל מחלקת תוכנה. למרות שהגיע לקיבוץ מהעיר רק לפני כעשור, יש האומרים שהוא יותר סוציאליסט מלנין.
פוסט זה פורסם בקטגוריה מוצרים, רגולציה, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s