אוניברסיטה בעם – איך מביאים את הידע לכולם?

מה תכננתם לחופש הגדול? אצלנו הקיץ דווקא מוקדש ללימוד. בתחילת חודש יולי ייפתח מחזור נוסף של 'אוניברסיטה בעם', תכנית התנדבותית שדפוס בארי שותף לה. הסטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון משקיעים בה במשך כל השנה, ואנחנו שמחים לסייע ולמלא את מקומם בתקופות הפגרה

אוניברסיטה בעם לוגו"בשבילי זה היה הגשמה של חלום. מישהו פתח לי דלת – ונכנסתי", מספרת אחת המשתתפות ב'אוניברסיטה בעם', תכנית שבמסגרתה סטודנטים לתואר ראשון באוניברסיטה מלמדים מבוגרים ונוער מאוכלוסיות מוחלשות. ומה קורה כשהסטודנטים נמצאים בחופשה? אז נכנס דפוס בארי לתמונה, במטרה לשמור על רצף הפעילות השנתי. באוניברסיטת בן-גוריון שיתוף הפעולה הזה עובד יופי כבר 6 שנים, מוזמנים לצפות בסרטון שהוכן בסיום פעילות קיץ 2013:

"זו הייתה אהבה ממבט ראשון. לא ידעתי שקיים מפעל כזה יפה!" משתתף ב'אוניברסיטה בעם' מספר על חוויית הלימוד

העצמה הדדית בקמפוס

"תכנית 'אוניברסיטה בעם' מייצרת חיבור חדשני בין 'האוניברסיטה' לבין 'העם' – בין מוקד כוח וידע ציבורי לבין אוכלוסיות שאינן יכולות להגיע למוקד ידע זה בדרך אחרת. במסגרת התכנית, האוניברסיטה פותחת את שעריה בפני אוכלוסיות מוחלשות ומאפשרת להן לרכוש השכלה חיונית ומעשית בסביבה אקדמית.

התכנית, אשר הוקמה על ידי חברת הכנסת לשעבר ד"ר עדי קול, פועלת באוניברסיטת תל-אביב משנת 2005, באוניברסיטת בן-גוריון משנת 2010, באוניברסיטה העברית משנת 2013 ובאוניברסיטת חיפה משנת 2014." (מאתר 'אוניברסיטה בעם')

המשתתפים בתכנית מופנים על-ידי רשויות רווחה וחינוך, הם מגיעים לאחר שנפלטו ממסגרות חינוכיות קודמות וצברו פערים משמעותיים. הלימודים מקנים להם ידע בסיסי וכלים מעשיים שעשויים לתרום לשיפור ההתמודדות שלהם בחיי היומיום. וחשוב מכך, התכנית מעודדת אותם להמשיך ללמוד ולהתפתח. כשהם נחשפים לחוויה האוניברסיטאית, נוצר דו-שיח שמעשיר הן את התלמידים והן את המורים, מה שמוביל לקירוב לבבות ולצמצום הניכור.

אוניברסיטה בעם 2 2015

הידע מגיע לכולם, מכל הלב

הפעילות של עובדי דפוס בארי ב'אוניברסיטה בעם' הצטרפה לעשייה הקבועה של אנשי קיבוץ בארי למען החברה. כתושבי הדרום, חשוב לנו לתרום ולסייע ליוזמות שמעצימות אוכלוסיות בנגב, ואנו עושים זאת באמצעות מעורבות פעילה בפרויקטים חברתיים בסביבה, ביניהם ארגון קייטנות לילדים משכונות מצוקה, ליווי משפחתונים, התנדבות במרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית, ועוד.

ב-2011 הצטרף דפוס בארי לתכנית שפועלת באוניברסיטת בן-גוריון, אותה מובילים סטודנטים במגמות מנהל עסקים, רפואה ופסיכולוגיה. כשהסטודנטים שוקדים על מבחני סמסטר החורף, אנחנו מארגנים למשתתפים מפגשים בנושאים משיקים לתחומי הלימוד השנתיים שלהם, כמו הרצאות על תלוש השכר, פיזיותרפיה וסדנאות הדרכה הורית, שמועברות ע"י אנשי מקצוע מבארי. במסגרת פעילות הקיץ, מלמדים אנשינו קורסים אינטנסיביים בתחומי מחשבים, מתימטיקה שימושית, עברית ואנגלית.

אוניברסיטה בעם 2011

המתנדבים שלנו באים לכיתות הלימוד כשהם חדורי מוטיבציה, ושם הם מוצאים אנשים עם צימאון רב לדעת. כך נוצרים חיבורים מרגשים, כששני הצדדים מפיקים מהמפגש תועלת וחווים תחושת סיפוק.

לקורסי קיץ 2016 נרשמו 60 משתתפים, שיגיעו לאוניברסיטה מישובים שונים בנגב, ויפגשו שם כ-20 מרצים-מתנדבים מבארי. את סיום הלימודים נחגוג כולנו ביחד בסוף אוגוסט, בבריכה של הקיבוץ.

ידע הוא כוח, ואנחנו סבורים שהידע הזה צריך להגיע לכולם, כי לכל אחד מגיע. סיפרנו כאן על מעורבותנו ב'אוניברסיטה בעם' בתקווה לעודד גורמים נוספים להצטרף ולתרום את תרומתם. אתם מוזמנים לספר בתגובות על המעורבות החברתית של הארגון שלכם וכן לשתף את המאמר. מודים מראש על ההזדמנות לשמש השראה גם לעסקים אחרים.

 

אודות צוות דפוס בארי

מערכת התוכן של בארי blog
פוסט זה פורסם בקטגוריה מעורבות חברתית, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s