תקן 501 – שיק אחד לכולם

ב-1 ליולי 2019 ייכנס לתוקף תקן חדש ואחיד לשיקים של כל הבנקים, במטרה להקטין את הסחירות ולהקשות על ההונאות.

כזכור, ב-1 לינואר 2019 נכנס לתוקף חוק המזומנים שאוסר לשלם במזומן יותר מ-11 אלף ש"ח, במטרה להילחם בהון השחור בישראל. בהזדמנות זאת החליט בנק ישראל לעשות סדר גם בתחום השקים, וליצור פורמט אחיד לכל השקים של כל הבנקים.

לא תרגישו (כמעט) בהבדל
ללקוחות הבנק השיק לא ייראה שונה בהרבה. אבל בדפוס בארי התקן החדש מחייב אותנו לעשות את ההתאמות הנדרשות מול כל בנק ובנק. השינויים הבולטים לעין הם בשקים בלי הגבלת סחירות. כלומר אלה שלא מופיע עליהם בחזית: "למוטב בלבד".
עד היום אם רציתם להעביר הלאה לטובת מישהו שיק שניתן לכם, ללא "למוטב בלבד", הייתם צריכים בסך הכל לחתום על השיק והנסב (מי שקיבל מכם את השיק) היה יכול להפקיד אותו לחשבונו. השינוי בתקן החדש הוא שבגב של כל שיק ללא הגבלת סחירות תודפס טבלה.
אם השיק מעל 10,000 ש"ח מסב השיק (מקבל השיק), יצטרך למלא שורה של פרטים וביניהם שמו, מספר זהות וחתימה; שם הנסבים (מקבלי השיק החדשים), מספר זהות וחתימה; שם הגוף הפיננסי המפוקח (הבנק) ועוד.
שינוי נוסף הוא מקום החתימה שעבר לצד ימין והתאריך שימוקם מעכשיו באמצע השיק. הסיבה היא שבמקרים רבים החתימה של בעל השיק היתה עולה על הפס המגנטי ומקשה על הקורא האופטי של הבנק לקרוא את פרטי השיק.

cheque

הכינונו מראש
המומחיות שלנו בדפוס בארי, בין השאר, היא להפוך את מוצרי הדפוס לפרסונליים. כלומר לקחת פורמט קבוע, כמו שקים למשל, ועל כל שיק להדפיס את התוכן האישי המתאים.
איך אנחנו עושים את זה? אנחנו מדפיסים מראש את הגריד (המסגרת הקבועה) של כל שיק בחזית ובגב: לוגו הבנק, שורת הסכום, לפקודת, חתימה, תאריך ועכשיו גם את טבלת ההסבה. כשמגיע הרגע להדפיס פנקס שיקים חדש ללקוח, אנחנו משתמשים בשיקים שהכנו ורק מזינים במקומות קבועים את הפרטים והנתונים האישיים של הלקוח. ההדפסה המוקדמת כוללת גם את האלמנטים הביטחוניים שמקשים על זיוף השיק כמו כיתוב מוסתר בתחתית הדף, וצורות מורכבות שחוזרות על עצמן ברקע השיק.
בשנים האחרונות מורגשת ירידה איטית בהזמנות שיקים, בעיקר עם הכניסה של האפליקציות להעברת תשלומים כמו ביט ו-paybox. אבל נראה שעד שהשיקים ייעלמו לגמרי מהנוף יעברו עוד כמה שנים וכנראה יערכו עוד כמה שינויים.

עומרי מידן

אודות צוות דפוס בארי

מערכת התוכן של בארי blog
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, שיקים, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s