כשמנכ"ל המפעל והעובד הכי צעיר מרוויחים אותו שכר ועושים יחד תורנות בקיבוץ

דפוס בארי הוא בבעלות מלאה של קיבוץ בארי, קיבוץ שיתופי של ממש, בו מקבלים יחד החלטות באסיפה, אוכלים יחד בחדר האוכל וחוגגים יחד בחגים. כך יוצרים סימביוזה מצליחה בין מפעל מתקדם שפועל בשוק תחרותי, לבין קהילה שיתופית ושוויונית.

e07f71cd-4531-4579-8eb2-41535e08717e

בארי הוא קיבוץ שיתופי. בדיוק כמו הקיבוצים של פעם. אוכלים בחדר האוכל, עושים תורנויות בשבתות וחגים והמשכורות של החברים נכנסות לקיבוץ. החברים מקבלים מהקיבוץ תקציב אישי שמותאם לצרכיהם ונתון לשימושם הפרטי, ואת כל שאר השירותים שהם צריכים: בית, חינוך, אוכל, חוגים, לימודים, בריכה, ועוד.

קיבוץ שיש לו מפעל
מאז ומתמיד דפוס בארי היה בבעלות מלאה של הקיבוץ. במהלך השנים נוצרו יחסי גומלין מיוחדים בין הקיבוץ למפעל שנועדו לאזן בין החיים בקהילה שיתופית, לבין צרכי המפעל שפועל בסביבה תחרותית ודינמית. בהחלטות משמעותיות, המפעל צריך לקבל את אישור הוועדה הכלכלית של הקיבוץ ואסיפת החברים (שבה מתקבלות החלטות בהצבעה).
מצד שני, כמעסיק הגדול ביותר בקיבוץ, למפעל יש מעורבות גדולה בחיי הקהילה, והרבה מאוד מההחלטות הקיבוציות נעשות בתיאום עם צרכי המפעל.
כך למשל, נציגי המפעל יושבים בדיונים בהם מקבלים החלטות על שעות הפתיחה של גני הילדים, או שותפים ב'ועדת לימודים' שאחראית על בחירת היוצאים ללימודים אקדמיים בכל שנה.

מפעל משפחתי, יחס ביתי
במפעל עובדים היום כ-300 עובדים, מחציתם הם חברי קיבוץ ובני משק. מחלקת משאבי אנוש של המפעל עושה מאמצים גדולים כדי לגייס כמה שיותר עובדים מבין חברי הקיבוץ.
'פרויקט הבנים' למשל משקיע מאמצים רבים בגיוס הבנים והבנות המשתחררים מהצבא, מעסיק אותם ב'עבודה מועדפת', ומציע אופק תעסוקתי והתפתחות מקצועית בתוך הדפוס. בזכות הפרויקט, שמתקיים כבר כמה עשורים, מרבית המנהלים במפעל כיום הם בני הקיבוץ.
מסתכל מבחוץ יכול היה אולי לחשוב שחברי קיבוץ שלא מקבלים שכר ישיר עבור העבודה, יתאמצו פחות. אבל ההיפך הוא הנכון. קשה למצוא מקום עבודה שבו כל כך הרבה עובדים מרגישים מחויבות ושייכות גדולה כל כך לארגון בו הם עובדים. הסיבה לכך היא האופי המשפחתי של הארגון, והתחושה של העובדים שהמפעל הוא שלהם. הדבר נכון גם לגבי העובדים השכירים, שמרגישים שותפים ומתמסרים גם הם לתחושה שזה הבית של כולנו.
המחויבות הזו מובילה להצלחה בלתי רגילה.

במפעל מנהלים, בקיבוץ חברים
מפעל בקהילה שיתופית יוצר מציאות שבה המנכ"ל והעובד הזוטר מקבלים את אותו תקציב, נפגשים בבוקר בגן הילדים ויכולים לחלוק תורנות בחדר אוכל בשישי בערב. בזכות החיים יחד באותה קהילה, נשמרים היחסים הטובים והחברויות – גם בעבודה.
המפעל שלנו הוא מקום עבודה 'קיבוצי' בהווייתו, מקום שבו רואים את האנשים בגובה העיניים ועובדים יחד למען מטרה משותפת. הניהול הוא לא סמכותי או היררכי, אלא ניהול מגייס ורותם, בעיקר דרך חברות ודוגמא אישית.
בסופו של דבר אנשים חיים בקיבוץ כי הם רוצים להיות חלק ממשהו גדול מהם, שנותן להם ערך, גאווה ותחושת שייכות. את כל הטוב הזה אפשר למצוא אצלנו, בדפוס בארי.

אודות צוות דפוס בארי

מערכת התוכן של בארי blog
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, מורשת, מורשת ונוסטלגיה, פנאי, קיבוץ בארי, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s