האם המסמכים שלכם באינטרנט מונגשים לאנשים עם מוגבלות?

לפי תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמת נגישות לשירות) כל גוף ששולח מסמכים, הודעות וטפסים למילוי בדואר או באינטרנט, חייב להבטיח שהם נגישים לכבדי ראיה ולמי שנעזרים בתכנות הקראה ייעודיות.
איך עושים את זה כשמדובר בקבצי PDF? בדפוס בארי זה חלק מהשירות   

איור נגישות
איור נגישות

תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שחוקקו ב-2013, נועדו לאפשר קריאת מסמכים מודפסים  לכבדי ראיה, ולמי שלא יכולים לקרוא בעצמם ונעזרים בתכנות הקראה ייעודיות. חלק מתקנות אלה (שחובת ישומן נדחתה לסוף השנה הנוכחית) קובעות גם את חובת ההנגשה של אתרי אינטרנט, מסמכים וטפסים המוצגים באינטרנט ושל קבצי הודעות דיגיטליות שנשלחות לאזרחים באמצעות המייל.
החובה מתייחסת לטפסים שמיועדים למילוי נתונים או כל מידע אחר במחשב לצורך קבלת שירות. וכן מסמכים שבהם ניתן הסבר על טפסים אלה.
כחלק מעיצוב המסמכים שאנחנו עושים בדפוס בארי, אנחנו גם מנגישים אותם עבור הלקוחות של לקוחותינו. ההנגשה נעשית בעזרת שורה של כללים שנקבעו בתקנות כמו ריווח מותאם, גודל פונט, סוג הפונט ועוד.
כשמדובר במסמכים בפורמט PDF נדרשת התייחסות מיוחדת כדי להפוך גם אותם לקריאים עבור תכנות ההקראה.

איך מנגישים קבצי PDF?
לתכנות ההקראה אין בעיה לקרוא קבצי PDF שמכילים רק טקסט. האתגר הוא להבטיח הקראה והבנה גם בקבצים שבהם קיימת היררכיה של כותרות, תמונות, טבלאות וקישורים. גם כאן אנחנו פועלים לפי הכללים הנדרשים כדי להתאים את התכנים לקריאה של כבדי ראיה (בהתאם לתקן הנדרש) וכדי להנגיש אותם לקריאה באמצעות תכנות ייעודיות. לשם כך נדרש, בין השאר, לשלב בצד הקובץ, תיאורים מילוליים של תמונות, תרשימים ואיורים. כמו כן נדרש שילוב של התראות לשינוי שפה בזמן ההקראה, התייחסות לתמונות רקע וכדומה.
ההנגשה מתייחסת גם לטפסים שמיועדים להדפסה ומילוי הפרטים. כאן היא מטופלת בהתאם לכללים הנדרשים בעיקר באמצעות ריווח מתאים ופונט גדול.
בנוסף למה שכבר מקובל במסמכים מודפסים שנשלחים ללקוח בדואר ("דפוס נגיש"), החל מאוקטובר 2020 קיימת חובת הנגשה למסמכים בפורמט PDF לכל המסמכים המופצים, בכל הערוצים.
לקוחות הדפוס, אם עדיין לא הנגשתם את כל מסמכי ה-PDF שלכם, אתם מוזמנים לפנות אלינו ונשמח לעשות זאת עבורכם.

אודות צוות דפוס בארי

מערכת התוכן של בארי blog
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s