דפוס בארי – שיטות הניהול שבטוח לא הכרתם…

דמיינו חברה שהתחילה אי שם לפני 70 שנה, הצליחה לשמור על הגחלת לאורך עשורים, לאמץ את הטכנולוגית החדישות ביותר ולייצר יתרון עסקי ברור. עכשיו תארו לעצמכם, שהחברה הזו עשתה את כל זה, במציאות לא פשוטה עם קסאמים ואתגרים בטחוניים והיא בכלל… קיבוץ!

הפעם אנחנו מעניקים לכם הצצה לשיטות ולאתגרים שלנו בדפוס בארי. וכן, זה מתבקש שנשבור כמה מיתוסים על ניהול,על משמעות, על דבקות במטרה ועל חיים שיתופיים.

המשכורות שלנו… זהות!

הידעתם? כל חברי הקיבוץ שעובדים בענפי השירות בקיבוץ וגם אצלינו בדפוס בארי, מרוויחים את אותה המשכורת!

גם העובד הצעיר ביותר וגם העובד הוותיק ביותר, גם הבכיר וגם הזוטר, שניהם מביאים הביתה את אותה משכורת בדיוק. ככה זה כשהקיבוץ כולו עובד במשותף על מפעל חיים. כל נושא תפקיד בחברה, התנדב לתפקיד והכוח המניע אותו הוא עשייה, משמעות וחדוות יצירה. לכן זה מאוד טבעי לנו, שכל אחד מאיתנו תורם לפי יכולתו ומתחלק שווה בשווה במאמץ המשותף של כל בני הקיבוץ לשגשוג חברת דפוס בארי.

זאת ועוד – כולנו חולקים גם בנטל, לכולנו עובדי דפוס בארי בני הקיבוץ, תורנות כלים בחדר האוכל ולכולנו אותן מטלות.  1300 חברי קיבוץ, ילדים ומשפחות נהנים מאותם משאבים ונושאים שווה בשווה בנטל.

אז איך ניתן לנהל חברה מובילה בתחומה, בצורה כך כך… שוויונית?

היכולת לשנות ולהשתנות… מהר!

לא אנחנו המצאנו את התרבות האג'ילית, אבל דומה שהיא תפורה כמו כפפה ליד, לחזון החיים השיתופיים כיום.

ניהול אג'ילי, הוא ניהול גמיש ומהיר, היודע להתאים את עצמו לסביבות משתנות.  הוא עושה זאת על ידי פתרונות טקטים וממוקדים לסוגיות שונות – החל מתפעול ועד לפיתוח העסקי.

בעולם החדש, בו הטכנולוגיה משפיעה על יכולות הדפוס ומחייבת וורסטיליות בנהלים ובשיטות העבודה, תרבות ארגונית של ניהול פונקציונלי מתאימה לסגנון הניהולי קיבוצי שיש לנו בקיבוץ. ניהול פונקציונלי מחייב הגדרת משימות, נושאי תפקידים, רוח שיתופית ומטרה ברורה. וכך, חברי הקיבוץ יכולים לעבוד בחקלאות הקיבוץ ולאחר תקופה להשתלב בתפקידים מענינים בדפוס בארי. חיי החברה וחיי הקיבוץ משולבים זה בזה ומעניקים מגוון אפשרות תעסוקה.

כך אנו מנהלים את חיינו בקיבוץ, במציאות משתנה מול קסאמים ואתגרים בטחוניים, וכך אנו ערוכים לשינויים מתמידים בחברת דפוס בארי. היכולת להיות וורסטילים, נולדה מכורח מציאות חיינו בגבול, אבל מוכיחה את עצמה כיתרון תחרותי, כחברה עסקית המסוגלת להגיב מהר לשינויים ולצפות אותם.

החלטות מתקבלות במשותף…

אצלינו בדפוס בארי, תמצאו מערכת הנהלה היררכית של קבלת החלטות, אשר מבוצעת איש איש לפי סמכויותיו. את תהליך קבלת ההחלטות אנחנו מבצעים במשותף.

כולנו בעלי קול שווה בתהליך קבלת ההחלטות. במובן זה, כל רעיון לגיטימי וכל קול נשמע: זה מה שמאפשר לחברה להנות מריבוי דעות, שכולן מנותבות להצלחת החיים השיתופיים בבארי.

אנחנו בקושי בני 40…

הידעתם? הגיל הממוצע של חברי הנהלת דפוס בארי אינו עולה על 40.

עובדי הדפוס שלנו הם חבר'ה צעירים, הבקיאים בכל הטכנולוגיות המתקדמות של הדפוס. אז בני הקיבוץ כן נהנים אחרי הצבא מטיול בחו"ל, ומלימודים באוניברסיטה, אבל כנראה שחזון החיים המשותפים מייצר ערך כל כך חזק, שכולנו פשוט חוזרים לאחר התארים, החו"ל והטיולים, להמשיך את המסורת המפוארת של דפוס בארי בקיבוץ.

אנחנו מקור תעסוקה לישובי הקיבוץ – שדרות אופקים ונתיבות

דפוס בארי גאה לשלב במערך הדפוס, עובדים מהיישובים הסמוכים ולהוות בכך מקור תעסוקה גדול ומרכזי ליישובי הדרום. לא מעט מעובדים אלה, נשארים בדפוס שנים רבות וחלקם אפילו יותר מ 20 שנה. עם הקסאמים ושגרת המקלטים, אנחנו מצליחים לייצר שגרה של יצירה ועשייה לטובת הכלל.

החיים שלנו קהילתים

הידעתם? גם במשבר הקורונה דאגנו לשריין  בקיבוץ יחידות דיור מאובזרות, לכל חולה קורונה לצרכי בידוד. אנחנו מקפידים על תורנות חדר כביסה, חדר אוכל ופועלים ליצירת קהילה משגשגת בתוך הקיבוץ.  ילדי הקיבוץ נהנים משלל אטקרציות ששילבנו כאן במרחבי הקיבוץ, גם בזמן הקורונה (ובהתאם להנחיות) וכולם פועלים ביחד כדי לאפשר להורי הילדים שלא הולכים לבית הספר בימי הסגר, לעבוד בזמנים אלה.

חזון החיים השיתופים הוא זה שמתווה לנו את הדרך העסקית בדפוס בארי: לקיים קהילה משגשגת, לפעול לטובת הכלל ולייצר אחדות בין אינדיבידואלים.  מעניין שאלה גם הערכים החשובים ליצירתהחברה עסקית משגשגת.

לשנת 2021 חידדנו את החזון העסקי והחברתי שלנו. שניהם משולבים זה בזה וחותרים לחדשנות, הגשמה וביטוי עצמי, מחוייבות לקהילה וחדוות יצירה. אנו מאמינים כי ערכים של שיתוף ודאגה לכלל, משרתים לא רק קיבוצים ב2021  אלא גם חברות שנושאות על דגלן ערכי חדשנות, הובלה ויצירתיות.

אודות צוות דפוס בארי

מערכת התוכן של בארי blog
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s