ישובי הנגב נגאלו מבדידותם, 1946

שנת תש"ז, מנדט בארץ, מוצאי יום הכיפור / משבעה כפרים בנגב שיירות יוצאות בטור
כוכבים צופים ברטט, בני קיבוץ בהינף יד / ותפילה על כל שפתיים שיצליחו במצעד
שיצליחו ויגיעו ההולכים שבשדות / כך התחילה ההיסטוריה של י"א הנקודות.
עשר נקודות ונקודה / היום זה נשמע כאגדה
תקומה, קדמה, כפר דרום / משמר הנגב, איזה חום
סופות אבק ולבטים / גלאון, שובל ונבטים
אורים / נירים / וחצרים
ובארי – מול מכרות הגפרית

nahbir_clali

את המילים המרגשות האלה כתב ב-1976 פוצ'ו (ישראל וייסלר), סופר הפלמ"ח המפורסם, בפזמון שנכתב במיוחד לכבוד חג ה-30 של קיבוץ בארי. מאז עברו עוד 40 שנה, והיום – 70 שנה אחרי אותו לילה חשוך בו עלו מייסדי בארי להתיישבות באדמה היבשה והמחורצת של הנגב המערבי – אפשר בהחלט להגיד ש"הצליחו והגיעו ההולכים שבשדות".

Davar_7_10_1946באותו לילה, במוצאי יום כיפור תש"ז 6.10.1946, עוד לא ידעו 25 החברים ו-5 החברות שהם השתתפו באירוע היסטורי, עליית 11 הנקודות, שקבע את הנגב כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. בעיתון "דבר" שלמחרת נכתב בכותרת הראשית: "ישובי הנגב נגאלו מבדידותם".

אהרון ידלין, המזכיר הראשון של בארי כתב על כך:
"ב-3.30 אחר חצות העירו אותנו וניתן הצו להיות נכונים ללכת מבארות יצחק לנחביר. בשעה 4.30 סעדנו את ליבנו והתייצבנו בשורות לקראת הליכה צבאית בלווית גששים ואבטחה. ידענו, שהליכה של השיירה הארוכה בשעת חשיכה זאת, בהסתר ובהתגנב, היא הסוללת דרך להליכה זקופה, של יהודים רבים למולדתם ולהתיישבותם בארץ. תקווה זו היא שהקלה עלינו להימנע מצעידה תוך שירה, שירת כיבוש השממה, היא שעזרה לנו גם להימנע משאת רגלינו בריקודים מיד עם הגיענו למקום, ומיד החלה מלאכת הבנין."

"עשר נקודות ונקודה" במחרוזת שירי הקיבוץ, מופע חג ה-70 לבארי, 30.9.2016

כשנה וחצי אחרי הקמת קיבוץ בארי קמה מדינת ישראל, ומייד אחר-כך פרצה מלחמת העצמאות. במלחמה ההיא הופגז הישוב הצעיר פעמים רבות ושישה מחבריו נפלו בהגנה עליו ועל המדינה.

בתום המלחמה הועתק הקיבוץ כמה קילומטרים מזרחה אל מיקומו הנוכחי. הילדים הראשונים שנולדו במהלך המלחמה במקום מושבו הזמני בגדרה הצטרפו גם הם, יחד עם חברים וחברות נוספים. ארבע שנים מאוחר יותר הוקם דפוס בארי, הדפוס הראשון בנגב, ממנו אנו כותבים את סיפורו של הקיבוץ שלנו, היום.

nahbir_nowהשבוע חגגנו בבארי וביתר ה"נקודות" (כיום ישובים פורחים) וציינו 70 שנה להקמתן. קיבוץ בארי הפך לישוב ירוק ומשגשג שמתפרנס בכבוד ממעשי ידיו, בחקלאות ובתעשיית הדפוס. ילדי המקום גדלים ומשתלבים גם הם, והדור הרביעי לחלוצי הנגב כבר סיים את בית-הספר. מייסדי בארי וותיקי הדפוס שעמנו, בהם גם מי שהשתתפו ביום העלייה ההיסטורי, יכולים להעיד שמה ש"נשמע כאגדה" בראשית הדברים – הפך למציאות קיימת, היום. למציאות הקיבוצית והאישית שלנו, ולמציאות של כל מדינת ישראל ותושביה.

> מסלול טיול יפה: לנחביר, היא בארי הישנה

אודות יגאל זורע

מעצב גרפי בדפוס בארי. עשה את כל הדרך מסידור ויציקת אותיות עופרת, דרך הרפידוגרף ועד המקינטוש והאינטרנט. עבר בדרך בפרדס ובבצלאל. זוכר (פחות או יותר) איך התחלנו, איך המשכנו ומה עוד צפוי. אוהב אותיות עבריות, צבעי דפוס שונים וקיפודים.
פוסט זה פורסם בקטגוריה אירועים, מורשת ונוסטלגיה, קיבוץ בארי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s