מסלולי טיולי האופניים בבארי, שאסור לכם לפספס!

אם עוד לא יצא לכם לעשות טיול אופניים עם כל המשפחה, הכתבה הזו בשבילכם: הפעם אנחנו מביאים אליכם הצצה (והמלצה), לטיולי אופניים מרהיבים לכל הרמות, כאן בנוף של קיבוץ בארי.

חג הפסח ועונת האביב מביאים עימם פריחה צהובה מרהיבה, שפשוט חובה לצאתף לחוות ולראות.

הכירו – מסלול אופניים למשפחות "לה מדווש"

"לה מדווש" הוקמה בשנת 2004  בסמוך לקיבוץ בארי ומנוהלת על ידי חברי הקיבוץ.

המקום כשמו כן הוא, נותן את כל השירותים שהמדווש, רוכב האופניים צריך: חנות אופניים, השכרת אופניים, טיולי אופניים, סדנת תיקוני אופניים, שירותים, חנייה, מקלחות, מזנון, תחנת מידע, מתקן לשטיפת אופניים ועוד.

גולת הכותרת היא השכרת אופניים לכל הרמות ובכל הסוגים. תמצאו שם אופניים לילדים, דו אופן, תלת אופן, עגלות נשיאה לטיולים עם תינוקות ועוד. גילאי 4-6 שכבר יודעים לדווש אך לא למרחקים גדולים, יעזרו בעגלה נגררת והקטנטנים מתחת לגיל 4, יקבלו חוויה גדולה בתוך כיסא מיוחד.

זאת ועוד- גם מסלולי הטיול שהרכיב צוות ב"לה מדווש", תפורים בהתאמה אישית לפי רמות. תוכלו לבחור מסלולים מישוריים (המסלול הירוק), מסלולים הנכנסים ליער בארי וכוללים עליות וירידות (המסלול הכתום/ הכחול) . שלושת מקטעים אלו מתאימים גם להורים וגם לילדים. מדובר במסע רכיבה של כמעט שעתיים, כאשר רמת הקושי משתנה מקטע לקטע  בנוסף תמצאו גם מסלול לרוכבים מנוסים (המסלול האדום).

יש עוד? ברור! 

כל רוכב מקבל המלצה למסלול המתאים ביותר לצרכים שלו. תוכלו לבנות מסלול טיול אופניים המותאם לצרכי המשפחה ולכן תוכלו למצוא את עצמכם רוכבים במגוון מסלולים ברכיבה אחת, מסלולי סינגל (רכיבת אופנים בטור) ועוד.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ומה יש לראות?

ריכזנו בפניכם רשימה קצרה של האתרים בסביבה:

חניון רעים

בחניון רעים תוכלו לבקר את שביל מתקני המים, בסמוך לנחל גרר.

נחל גרר מוכר לנו ממקורותינו. לפי הכתוב ביהושע פרק ט"ו ופרק י"א, הוא היווה את גבולה הדרומי של יהודה. מעבר לו השתרע המדבר, ולכן, כשיצא אסא מלך יהודה למרדף אחר זרח הכושי (דברי הימים ב' פרק י"ב), הוא רדף אחריו עד נחל גרר ועצר פה.

מכיוון שמדובר באזור שאינו משופע בגשמים, פיתחו יושביו בעבר, שיטות להקמת בורות מים. בעבר בורות המים היו קבורים בקרקע, רק פתחם נראה על פני השטח, בעוד דפנותיהם נאטמו כנגד חלחול. ברבות הזמן, נסחפה קרקע הלס בה היו קבורים, וכל מה שהיה קבור, הפך לבולט מעל פני השטח. אחד המתקנים המיוחדים במקום היא באר אנטיליה.

נחאביר – בארי הישנה

כאן תמצאו יער אורנים גדול שנטעה קק"ל, בוסתן עצי פרי, חניון מוסדר, מגרש משחקים, אנדרטה לזכר הפרהוד בעירק, שולחנות פיקניק, שרותים, מים ונופו השלו של המקום. אלה, הופכים את נחאביר לאחד מאתרי הביקור המועדפים בסביבה.

סיפור הקמת נחאביר לוקח אותנו אל ימי ההכרעה, לפני קום המדינה, אל שנת 1946. במוצאי יום כיפור באותה שנה, קולות עמל הפרו את קדושת היום בקיבוץ הדתי "בארות יצחק". אז הוקמה נחאביר: במוצאי יום כיפור זה, יצאה שיירת מכוניות קטנה ששינתה את פני ההיסטוריה: הנגב, התעורר לבוקר הבא, כש 11 ישובים חדשים נטועים בו. בכך הפכה הנוכחות היהודית בדרום הארץ, לעובדה שאי אפשר להתעלם ממנה.

נחאביר, הממוקם בראש גבעה במערב הנגב, הוא יעד השיירה היוצאת מבארות יצחק. עם לילה נבנה בו מבנה ראשון וגג בראשו, וכך, על פי החוקים המנדטוריים דאז, הוגדר הישוב כבר קיימא.

כ – 3 לאחר הקמתו, עברו תושבי נחאביר כ 3 קילומטר מזרחה, וקיבלו את שמם החדש: קיבוץ בארי.

מטע האגבות

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

בירכתי יער בארי, אפשר לראות מטע צמחי קקטוס גדולים ואקזוטיים, אלו הן האגבות: בסוף שנות ה40, נהגה הרעיון לשתול אגבות בנגב וכך היה – מדובר במטע האגבות הראשון שניטע בנגב.

האגבות הן צמחים בשרניים המוציאים עמודי פריחה ענקיים, בגובה של 5 מטרים. ראשוני בארי, בסיוע קק"ל, שתלו באזור, 10 דונמים של אגבות מתוך כוונה להפיק מסיביהן חבלים.  בפועל מבחינה כלכלית הגידול נכשל, בין השאר, גם בגלל המעבר לייצור חבלים מחומרים סינתטיים. את מכונת הענק  לייצור החבלים, אפשר לראות עד היום בחוות הקק"ל בגילת.

בתרונות בארי (שמורת המכתש)

כקילומטר מצפון לקיבוץ בארי, בשטח דמוי קרקס (בצורת זירה), נמצאת שמורת בתרונות בארי, ובה נופים מיוחדים, המקיפים עמק דמוי מכתש, כמו נופי ירח, שנוצרו כתוצאה מסחיפה חזקה של קרקע.

השמורה משתרעת על פני כ- 5,000 דונם.

השמורה כוללת את האגן העילי של נחל סחף, שיצר כאן עמק דמוי קרקס הסגור משלושה עברים ופתוח למערב. קירות הלס הסוגרים על קרקס הסחיפה מתנשאים לגובה של 10-15 מטרים, ואדמת הלס שבקרקעית הקרקס מבותרת על ידי יובלי נחל סחף.

בקרקע נמצא אתר פרהיסטורי מהתקופה הפליאוליתית, ובו ריכוזים גדולים של כלי צור. הצמחייה בשמורה מגוונת וכוללת שיחי מיתנן, קזוח עקום, סירה קוצנית, לוטם זעיר, שמשון השלחופיות, נואית קוצנית ומרווה מצרית.

באביב פורחים כאן אירוס ארצישראלי, כלנית, נורית אסיה ודבורנית דינסמור. בתחום השמורה יש גם עולם חי ומגוון ובו צבאים, דורבנים, צבים ולטאות כוח.

מחסני התחמושת וכביש הבטון

מחסני התחמושת, הוקמו על ידי הבריטים כדי לשמש מחסני תחמושת לפצצות מטוסים. במקביל הוקם שדה תעופה בעזה ונסלל כביש עשוי בטון כדי לקשר ביניהם.

בשדות נותרו ה"ביצורים" וכביש הבטון, שגם אם התבלה ונחרץ, עדיין עומד וניתן לטייל בו באופניים ממכרות הגופרית, עד הגשר מעל נחל סחף.

מכרות ומפעל הגופרית

במהלך מלחמת העולם השנייה היה חשש כי הצבאות הגרמניים בפיקודו של רומל, יכבשו את מצריים ואחריה את ארץ ישראל. הצבא הבריטי, ששלט אז בשטחים אלו, נערך לקבל את פני הרעה.

במסגרת זו, הוכשר שדה התעופה של עזה והוקם מתחם תחמושת גדול ממדים באזור שממערב לקיבוץ בארי. נבנו בו למעלה מ – 170 מחסנים לאחסון פצצות מטוסים, אליהם הוביל כביש בטון שנסלל כדי לחבר ביניהם לבין שדה התעופה.

רומל, נבלם כידוע בשערי מצרים, והשרידים הרבים למתחם התחמושת לצד כביש הבטון, שאורכו כ 10 ק"מ, מהווים עדות לפרשיה היסטורית זו.

יד אנז"ק

קורפוס אנז"ק ידוע יותר באוסטרליה מאשר בישראל: מדי שנה מציינים באוסטרליה, את מורשת הקרב והגבורה שלו. אנדרטה בצורת האות A צופה אל שדות, בהם נערכו הקרבות המרים שהקורפוס נטל בהם חלק מרכזי, במאבק לכיבוש העיר עזה. 

עזה, שקירבתה לים ולמקורות מים הפכה אותה לנקודת ציון במסעותיהם של צבאות וגייסות רבים.

ואלפי פצועים.

אז מה היה לנו…

טיול בטבע הפתוח, פריחה צהובה ואתרים הסטורים עם סיפורים נצחיים, שחובה לבקר בהם.

נתראה בבארי : )

לפרטים אודות "לה מדווש" והשכרת אופניים, פנו דרך האתר או התקשרו 08-9949374

אודות צוות דפוס בארי

מערכת התוכן של בארי blog
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s